-->

سبزه عید ۱۴۰۰ | تزیین سبزه عید با آسان ترین روش به سبک خانم های باسلیقه

سبزه عید 1400

امسال هم مثل تموم عیدایی که گذروندیم این رسم زیبارو به جا میاریم و سبزه ی خوشگل عیدمون رو آماده میکنیم سبزه حس سر سبزی و نشاط و زندگی داره . به درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتم طرز تهیه سبزه عید رو اینجا توضیح بدهیم. در ادامه این بار بیش از 50 عکس از جدیدترین  عکس تزیین سبزه عید 1400 را برای شما عزیران فراهم اورده ایم. با مجله تارامگ همراه باشید.

سبزه عید 1400 | تزیین سبزه عید با آسان ترین روش به سبک خانم های باسلیقه

مدل سبزه عید جدید 1400

در ابتدا عدس را به مدت ۳ روز خیس میدهیم ولی باید هرروز آب عدس رو عوض کنیم .بعد از ۳ روز عدس را داخل دستمال نخی تمیزی میریزیم و هرروز کل دستمال را خیس میکنیم و آب اضافه رو خالی میکنیم که هم سبزه مون بو نگیره و هم سبزه کپک نزند . بعد از ۳ تا ۵ روز وقتی عدس جوانه های سفید زد آنرا در ظرفی که برای سفره هفت سین در نظر گرفتیم میریزیم ، بهتر است از ظرفی استفاده کنیم که دارای عمق و دیواره بلند ۱۵ تا ۲۰ سانت و ترجیحا سطح دهانه و کف به یک اندازه باشد. (کاسه نمیشود).

در مرحله بعد روی عدس ها رو با دستمال نخی خیس میپوشانیم و باید دقت کنیم که عدس ها به صورت یکنواخت و ضخامت ۳ تا ۵ سانتی متر در سطح ظرفمان پخش شود .سپس ظرف را در محیط باز ولی سایه قرار داده و مرتب دستمال را با آب فراوان خیس کرده و آب اضافه از ظرف رو خارج میکنیم تا جوانه ها به اندازه دلخواه مان برسد . دستمال را برمی داریم و برای رساندن آب به ریشه از کنار دیواره با سرنگ آب رو داخل میکنیم (۲ بار در روز . صبح و شب ) . دقت کنید همیشه ۵ دقیقه بعد از آب رسانی باید آب ظرف را خالی کنیم تا فقط ریشه ها مرطوب بماند و سبزه به خاطر وجود آب زیاد کپک نزند . برای داشتن یک سبزه زیبا ، پر و یکنواخت ، احتیاج به رسیدگی ، صبر و حوصله میباشد . شما میتوانید ۱۲ تا ۱۰ روز قبل از عید اقدام به تهیه سبزه نمایید . امیدوارم همه به سبزه دلخواه خود دست پیدا کنند و سالی پر از سلامت و آرامش داشته باشند

چند مدل دیزاین سبزه با تخم مرغ

میتونی تو پوست تخم مرغ کمی پارافين بریزی بقدری که پوسته سنگین نشه و به عنوان شمع روی سبزه قرارش بدی. میتونی تو خود پوسته تخم مرغ سبزه رو سبز کنی و روی پوشال، سنگریزه یا اسلایس چوب قرار بدی. برای زیبایی بیشتر پوسته تخم مرغ رو اول رنگ طلایی بزن. برای دیزاین جالب هم فقط کافیه سبزه رو تو پوشال که شبیه لانه درست کردی قرار بدی روش تخم‌مرغ بزاری البته باید محتویات تخم مرغ رو با یک سوراخ کوچیک خالی کنی که سبک بشه.

10 تا 12 روز مانده به عيد، يک ليوان گندم یا بیشتر درون کاسه‌ای ريخته و به اندازه 2 تا 3 بند انگشت روی آن آب می‌ريزيم و تا 2 روز صبر می‌کنيم طی اين مدت 2 بار آب آن را عوض می‌کنيم. وقتی گندم‌ها شروع به جوانه زدن کردند، آب کاسه را خالی کرده و گندم‌ها را درون يک دستمال نخی می‌ريزيم. سعی کنيد دستمال هميشه مرطوب بماند. وقتی گندم‌ها شروع به ريشه زدن کردند آن‌ها را به آرامی از درون دستمال خارج می‌کنيم.

در ته ظرف مورد نظر، لايه‌ای از پنبه را پخش کرده و گندم ريشه زده را درون آن ريخته و پخش می‌کنيم. روی گندم‌ها را پارچه‌ای نخی انداخته و هر روز روی آن‌ها کمی آب اسپری می‌کنيم تا ساقه پيدا کند. وقتی ساقه رنگ شد پارچه را ازآن برداشته وظرف را در زير نور و جای خنک قرار داده، هر روز مقدار کمی آب در روی آ‌نها اسپری می‌کنيم. تا مرطوب بماند.

سبزه عدس
هم دقیقا به همین روش درست میشه تنهافرقش یکی اینکه 17 الی 20روزمانده به عیدشروع کنیم ومدت جوانه زدنش یه کم بیشترزمان میبره
نکته :سبزه ازهرنوع که باشه نیازبه نورکافی آفتاب داره اگرمکانی که سبزه رادرست میکنیم کم نورباشه سبزه شما کم رنگ وساقه بلنددرمیاد واون نتیجه دلخواه رانخواهیدگرفت
دوم اینکه دمابایدمتعادل باشه نه زیادگرم که باعث رشدسریع آن شودنه زیادسردکه روندکارکندپیش بره
پس توجه کنید
1.نورکافی
2.دمای متعادل
3.آبدهی منظم
4.شدیدتوصیه میشودکه آب اضافی ته ظرف نباشه درحدمرطوب بودن سبزه کافیه

زمان کاشت بذر ها با هم متفاوته

گندم بیست اسفند
عدس پانزده اسفند
خرفه بیست و دو اسفند
شاهی بیست و دو اسفند
شنبلیله شانزده اسفند
ماش هجده اسفند
ارزن شانزده اسفند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سبزه عید 1400 | تزیین سبزه عید با آسان ترین روش به سبک خانم های باسلیقه

 

 

 

 

 

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *